среда

Нові професії на ринку праці


                                            


Потрібні фахівці !!!
        Нові професії на ринку праці
Сучасна світова тенденція переходу до постіндустріального та інформаційного суспільства, зміни структури ринку праці, трудових відносин, зайнятості населення не оминули і Україну, в результаті чого на вітчизняному ринку праці виникають нові професії та види діяльності. Отже, розглянемо професії, які з'явилися за останні 10 років, з'ясуємо, наскільки затребуваними є ці спеціальності, яка середня заробітна плата та чи можна знайти таку роботу у маленьких містах.


                 Спеціалісти у сфері інформаційних  технологій
Найбільше абсолютно нових професій з'явилося у зв'язку з розвитком інформаційних технологій. Років 4-5 тому на ринку праці з'явилася професія веб-майстра, досить популярна та високооплачувана. Але сучасні тенденції у сфері інформаційних технологій стали причиною того, що з неї отримали розвиток кілька нових: керівник, менеджер проекту, веб-дизайнер, веб-програміст та фахівець із розвитку, тобто мова іде про дедалі вужчу спеціалізацію для професіоналів.  Наприклад : веб-програміст -професія цікава, творча, перспективна, дає можливість для самореалізації, але  вона занадто вузькоспеціалізована, не для маленького містечка".
 Останнім часом нерідко в рекрутингових компаніях з'являються заявки на директорів інтернет-магазинів. По суті, це - професійний менеджер, котрий, крім володіння інструментарієм у галузі програмування, повинен мати також гарну бізнес-освіту (логістика, фінанси, оцінка ризиків ціноутворення) тощо. Зарплата у цій сфері діяльності коливається від 2000$ до 4000$ (у великих компаніях).
Менеджери проектів займаються технічним забезпеченням проекту, підбором команди для роботи над ним, а також розкручуванням й підтримкою вже готового сайту, залученням рекламодавців. Їхня зарплата, за столичними стандартами, становить, зазвичай, 1200$-1800$. У інших містах, за інформацією job-сайтів, рівень оплати праці такого ж фахівця не перевищує 500$-600$.
Професія банермейкера - фахівця, який має відношення як до дизайну, так і до розвитку (просування) сайту, - з'явилася 2-3 роки назад. Проте така посада є зазвичай лише у великих комерційних проектах, оскільки, як правило, це - людина, яка займається виключно виготовленням і розміщенням банерів. Орієнтовний заробіток банермейкера - 600$-700$. Але таку вакансію можна знайти лише в Києві, тоді як на периферії потрібно бути "майстром на всі руки".
Контент-редактор - людина, в обов'язки якої входить текстове наповнення сайту або порталу, постійне оновлення інформації та слідкування за зовнішнім виглядом сайту, зазвичай, потрібна у будь-якій компанії, навіть у маленькому містечку. Заробітна плата контент-редактора безпосередньо залежить від того, наскільки добре він розбирається у предметі, про який пише, і коливається від 700$ до 1100$ (у столиці), та від 350$ у регіонах України.
Веб-девелопер здійснює керівництво групою, яка займається створенням якихось конкретних розробок. Отримують ці фахівці від 800$ (столична вакансія).
Близько 3-4 років тому на вітчизняному ринку праці з'явилася професія тестувальника програмного забезпечення. Зараз через вже згадане звуження спеціалізацій, працюючи на такій посаді, можна розраховувати на заробіток близько 500$-800$. Натомість, не так давно у Києві виникла потреба у інженерах автоматизованого тестування, функціональні обов'язки яких дещо подібні, проте більш високо оплачуються. Зокрема, мова іде про 1000-1600$ щомісяця.
Професія технічного письменника передбачає опис продукту, що виробляє компанія (яка працює в області інформаційних технологій), а також збір, систематизацію й структурування тієї інформації, котра надходить з підрозділів компанії. За різними оцінками, доходи технічних письменників у столиці - від 600$ до 800$ на місяць, тоді як у регіонах можна розраховувати на суму від 150$ до 500$.
Таким чином, кількість нових професій у сфері ІТ за останні роки значно збільшилася, і пов'язана така тенденція зі звуженням спеціалізації фахівців. У даному аспекті варто зазначити, що у невеликому місті знайти роботи вузької спеціалізації досить важко, оскільки досі функції декількох професіоналів, зазвичай, виконує одна людина через порівняно невеликий обсяг роботи, а головне - з метою економії коштів. Натомість можна впевнено сказати, що у великих містах попит на фахівців-комп'ютерників високого рівня кваліфікації у 1,5-2 рази вищий за пропозицію. До того ж, існує думка, що скоро в даній галузі з'являться також нові професії, пов'язані із захистом інформації.
Спеціалісти у сфері фінансового ринку, банківських та страхових послуг
Активний розвиток фінансового ринку України також сприяв виникненню нових професій, що пов'язані з обслуговуванням цієї сфери. Зазвичай виокремлюються наступні вакансії: кредитний брокер, колектор та адміністратор недержавного пенсійного фонду.
Професії кредитного брокера немає й року. До функцій кредитних брокерів входить збір інформації для клієнта та допомога в оформленні позики. Зарплати таких працівників складаються зі ставки та відсотків. Так, фахівець, який працює з фізичними особами, отримує 500$+10% від суми угод, фахівець із кредитування юридичних осіб - 1000$+10% від суми угоди.
Професія колектора, тобто фахівця із повернення боргів, виникла близько 2 років тому. Зарплати колекторів, так само як і кредитних брокерів, складаються зі ставки та відсотків, і зазвичай виглядають так: 300$-700$+3-5% від суми стягнення.
Ще однією новинкою на ринку праці є робота адміністратора недержавного пенсійного фонду, структури, яка функціонує з метою накопичення пенсійних внесків на користь його учасників з подальшим управлінням пенсійними активами і здійсненням пенсійних виплат. Заробітна плата такого співробітника вже сьогодні досить пристойна - 800$-1000$.
У зв'язку зі стрімким розвитком страхового ринку сьогодні актуальною стає професія персонального консультанта із питань страхування. Такого спеціаліста чекають у всіх містах. Заробітна плата - від 300$-400$ + певний відсоток від угоди.
Ще одна нова спеціальність у сфері страхування - андеррайтер. Це людина, що описує, оцінює і кваліфікує ризик, формує страховий портфель. Працевлаштуватися за такою вакансією можна у будь-якій страховій компанії, і отримати близько 550$-600$ у великому місті, 350$-400$ - у райцентрі
У комерційних банках вже 2-3 роки досить успішно працюють спеціалісти з активного продажу банківських послуг. Суть їхньої роботи полягає в пошуку нових клієнтів банку, а також у роз'ясненні вже існуючим клієнтам всього спектру банківських послуг. Заробітна плата складається зі ставки - приблизно 250$-300$ у невеликому місті - та бонусу від укладеної із залученим клієнтом угоди. У обласному центрі робота такого спеціаліста оплачується, відповідно до інформації job-сайтів, за схемою: ставка 400$-500$ + % з продажів відділу + % з власних продажів.
Зовсім новою професією у бізнесі є кредитний менеджер. Це - спеціаліст, який займається розробкою та реалізацією кредитної політики підприємства. Така людина потрібна у всіх компаніях, які працюють на умовах товарного кредитування та відстрочення платежу. У Києві та найбільших містах зарплата кредитних менеджерів коливається від 700$ до 2000$.
Спеціалісти у сфері реклами, PR, маркетингу, аудиту, роботи з персоналом
Професія копірайтера, тобто автора рекламних текстів, відносно нова. Сьогодні відзначається попит на копірайтерів, які мають вузьку спеціалізацію і специфічні навики, пов'язані зі створенням концепції рекламної кампанії, рекламних текстів, слоганів, прес-релізів. Відповідно до цих вимог розмір заробітної плати варіюється від 300$ у регіонах України до 1500$ у Києві та деяких обласних центрах.
Професія дизайнера одержала офіційне визнання в Україні не так давно, проте услід за Заходом дизайн у нашій країні перетворився на дуже престижне, модне і високооплачуване заняття. Крім фахівців із дизайну інтер'єрів, у даний час затребуваними є спеціалісти з графічного, а також транспортного, ландшафтного дизайну, дизайну аксесуарів і ювелірних прикрас, веб-дизайну. Найбільш високий попит на дизайнерів, що працюють у галузі поліграфії, реклами та дизайну інтер'єрів, рідше зустрічаються замовлення на фахівців у галузі дизайну одягу, взуття, тканин, причому заробітна плата на постійному місці роботи залежно від того, в якому місті людина працює, коливається від 300$ до 2000$, а ціни на виконання одноразового замовлення починаються від 100$.
Активно нові професії розвиваються також у галузі маркетингу і PR. Так, можна виокремити спеціальності сommunication manager та communication officer.
Сommunication manager відповідає за переписку і документообіг компанії іноземною мовою, а також займається навчанням співробітників компанії іноземній мові. Заробити такий фахівець може приблизно 1000$ на місяць.
До обов'язків сommunication officer входять керування інформаційними потоками компанії, написання і редагування текстів, координація роботи перекладачів та інформаційних менеджерів, збір та подача інформації у міжнародні рейтинги, взаємодія з аналітиками, написання контенту для сайту. Найвищий рівень попиту на такого фахівця - серед консалтингових, аудиторських та юридичних фірм. Заробітна плата сягає 1200$-1500$.
Сьогодні в українському рекламному бізнесі з'явилися тренд-вотчери - це люди, які відслідковують появу нових тенденцій серед споживачів. Зарплата в середньому сягає 600$-800$ на місяць.
Одразу варто зазначити, що згадані вище нові професії користуються попитом лише у Києві та деяких містах-мільйонниках.
Менше року минуло відтоді, як на ринку праці затребуваною стала професія онлайн-рекрутера, обов'язком якого є пошук і підбір персоналу за допомогою засобів Інтернет-рекрутингу: розміщення оголошень на job-сайтах, пошук кандидатів у соціальних мережах тощо. Розмір заробітної плати поки що не перевищує 600$ на місяць.
У контрольно-ревізійних структурах створено професію внутрішнього аудитора державного сектора. Оскільки дана професія була затверджена у минулому місяці поточного року, то про якісь більш детальні умови працевлаштування та оплати праці говорити рано, підготовчі курси тільки-но розпочали свою роботу.
Професії у сфері ресторанного бізнесу та торгівлі
У ресторанному бізнесі України з'явилася професія сомельє, тобто спеціаліста, який знає все, що стосується вина: умови зберігання, температуру подачі різних вин, сервірування, поєднання з основними стравами тощо. З приводу працевлаштування, варто зазначити, що недорога кав'ярня, простенький ресторан не можуть собі дозволити фахівця з алкоголю. А от дорогий ресторан, багатозірковий готель чи магазин елітного алкоголю без нього не обійдуться. Відповідно і зарплата в середньому сягає 1200$-2000$.
У торгівлі новинкою є робота мерчендайзера - фахівця з просування продукції в роздрібній і дрібнооптовій торгівлі. Основне його завдання - підтримка позитивного іміджу своєї фірми, забезпечення вигідного розташування продукції на магазинних полицях і відстежування її постійної наявності у продажу. Рівень заробітної плати - 300$-450$.
Робота промоутера передбачає просування якого-небудь товару або послуги. Заробити можна від 300$ до 400$ на місяць.
Для професій у галузі торгівлі характерним є те, що попит на них досить великий, причому в кожному місті, де працює хоча б один мережевий заклад, супермаркет тощо.
Спеціальності в галузі  психології
Трохи менше аніж 10 років тому з'явилася професія соціального педагога - людини, яка виховує вміння не падати духом, учить людей самостійно знаходити вихід зі складної ситуації, формує людину як особистість, здатну впоратися з психологічними та соціальними негараздами. Перспектива працевлаштування окреслюється переліком можливих місць роботи: школа, ВНЗ, державні структури, які займаються проблемами соціалізації та виховання (центри соціальних служб для дітей і молоді, центри молодої сім'ї, соціальні притулки для неповнолітніх, педагогічно-реабілітаційні центри, спецшколи для дітей з фізичними та розумовими вадами, спецінтернати, благодійні фонди тощо). Заробітна плата соціального педагога - 250$-400$.
                                                                             
Зовсім новою в даній галузі є професія коучера - консультанта-керівника з питань створення структури персоналу, кадрової політики і стратегій кризового менеджменту. Як правило, ця людина потрібна в дуже великих компаніях, і її завдання полягає у проведенні психологічних тренінгів для керівників і персоналу підприємства з метою розкриття їхнього потенціалу, збільшення продуктивності і ефективності праці. Заробітна плата - від 600$ до 1000$.
Отже, розвиток усіх сфер зайнятості населення сприяє зростанню кількості абсолютно нових професій на ринку праці в Україні, причому з тенденцією до звуження їхньої спеціалізації. Система освіти ще не встигла відреагувати на цей процес, тому отримати знання і навички можна в процесі роботи і шляхом самоосвіти. Іноді до цього додаються короткострокові курси, які проводяться фірмами для підготовки необхідних кадрів. Але все ж фахівці у цих галузях затребувані на 100%, причому у столиці та містах-мільйонниках попит на них значно перевищує пропозицію.Комментариев нет:

Отправить комментарий